Kahvaltılıklar

Domates Tozu

28 Kasım 2015

 

domates_tozu_11

Mevsiminde yetişen domatesi kışa saklamak için bir çok yöntem var, bunlara turşu ve reçel de dahil ama geçen seneye kadar tozunun elde edildiğini duymamıştım. Peki tadı nasıl mı? Hiç de fena değil.

Domates tozu (tahmin ettiğiniz gibi;)) kurutulmuş domates öğütülerek elde ediliyor ve aynı kırmızı pul bibere benziyor. Özellikle zeytinyağıyla birlikte kahvaltıda çok güzel oluyor. Bunun yanında domates tozu salatalarda, çorbalarda, böreklerde, tuzlu keklerde, poğaçalarda ve krakerlerde kullanabiliyor. Ben bugün size kahvaltı için basit bir tarif vereceğim ama önce domates tozunu evde nasıl yaptığımı anlatayım.

Malzemeler:

1 su bardağı kurutulmuş domates

1/2 çay kaşığı kekik

1/2 çay kaşığı kuru nane

taze biberiye

sızma zeytinyağı

Hazırlanışı:

Kurutulmuş domatesleri rondoda öğütün. Bunun için domateslerinizin çok iyi kurumuş olması gerekli. Bu esnada rondonuzu dinlendirerek çalıştırın ki rondonuz bozulmasın. Domateslerin toz halini alması biraz zaman alıyor. Bu işlemi kendiniz yapmak istemezseniz hazır olarak da bulabilirsiniz.

Elde ettiğiniz domates tozunun üzerini kaplayacak kadar sızma zeytinyağı dökün. Kekik, kuru nane ve küçük bir dal taze biberiye ekleyerek karıştırın. Ağzını kapatarak en az bir gün bekletin. Böylelikle kolay bozulmasını da engellemiş olursunuz. Tuz eklemeyin çünkü kurutulmuş domatesler tuzlu oluyor. Kahvaltınızda kızarmış ekmeğinizin ya da tostunuzun üzerine sürerek yiyebilirsiniz. Dilerseniz içine biraz iri dövülmüş ceviz ekleyebilirsiniz. Umarım domates tozunu beğenirsiniz. Afiyet olsun…

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply