Atıştırmalıklar Kahvaltılıklar

Fındık Ezmesi

10 Ekim 2015

findik_ezmesi

Kahvaltıda fındık ezmesi varsa ‘sadece bir tadına bakacağım’ diye başlayıp kavanozun dibini bulmam çok muhtemel. Tabi bir de fındık ezmesi hazırsa fındığın yanında bolca şeker yemiş oluyorum. İşte bu yüzden fındık ezmesini evde yapmaya başladım. Rondonuz varsa sizin de istediğiniz kıvamda ve istediğiniz kadar bal ile tatlandırarak kendi fındık ezmenizi hazırlamanız çok kolay. İstediğiniz kıvamda diyorum çünkü kimisi fındık ezmesini krema gibi severken kimisi fındıklar biraz dişe dokunsun istiyor.

Dayanılmaz bir kokusu ve tadı var biliyorum ama siz yine de çok fazla yememeye çalışın, çünkü tam bir kalori bombası. Ama unutmadan bir şey ekleyeyim, belki bizim için çok kalorili olabilir ama çocuklar için çok besleyici olacaktır.

İşte evde fındık ezmesi tarifi;

Malzemeler:

200 gr fındık

6 tatlı kaşığı süzme bal

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 tutam tuz

Hazırlanışı:

Fındıklar kavrulmamışsa önce biraz kavurmak gerekiyor. Fındıkları yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine yayın 170 santigrad derecede ara sıra karıştırarak kavurun. Dikkat edin fazla kavrulmasın. Çünkü sıcakken yeterince kavrulmadığını düşünseniz de, soğuduğunda fındıkların beklediğinizden daha fazla kavrulduğunu görüyorsunuz.

Kavrulmuş fındıkları ronda ile yaklaşık 15 dakika süre ile yüksek devirde inceltmeye başlayın ve rondonuzu arada dinlendirerek çalıştırın. Dikkat edin rondonuzu çok zorlamayın. Arada sırada rondonun kapağını açarak fındıkları rondonun kasesinden ortalara doğru bir spatula ile itin. Fındıklar krema kıvamı almaya başladığında 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ekleyip tekrar çalıştırın ve krema kıvamı alana kadar bu işleme devam edin. Fındık ezmenizi daha pütürlü seviyorsanız bu işlemi daha kısa tutabilirsiniz.

Fındık ezmesine 6 tatlı kaşığı kadar bal ve çok az tuz ile karıştırın. Ben miktarı 6 tatlı kaşığı verdim ama siz daha az ya da daha çok kullanabilirsiniz. Tadına bakarak bal miktarını damak tadınıza göre ayarlamanız daha iyi olacaktır.

Fındık ezmesini bal eklemeden sade olarak da saklayabilirsiniz. Kahvaltıda herkes istediği gibi balla, pekmezle ya da reçelle yiyebilir. (Fındık ezmesini agave şurubu ile yapmayı denedim ancak sonuç hoşuma gitmedi. Ezmenize süt de eklemenizi tavsiye etmem çünkü fındık ezmesini sertleştiriyor).

Cam bir kavanozda ağzını sıkıca kapatarak saklayın. Fındık ezmesi buzdolabında katılaşıyor bu yüzden mutfağınızın güneş almayan serin bir yerinde saklayın ve kısa sürede tüketmeye çalışın.

Evde fındık ezmesi tarifi bu kadar. Afiyet olsun…

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply