Annemin Yemekleri Kaçamaklar Kahvaltılıklar

Kızılcık Marmelatı

9 Eylül 2015

kizilcik_marmelati_1

Eylül ayının güzelliklerinden biri de kızılcık. Kızılcıklar oldu. Hep söylüyorum, şekeri az yemeye çalışıyorum. Aslında kahvaltıda reçel yemiyorum ama söz konusu kızılcık marmelatı olunca arada bir kaçamak yapıyorum doğrusu, hiç olmazsa küçük bir kaşık. O hafif buruk tadını ve muhteşem rengini çok seviyorum. Tabi kızılcık yemenin daha sağlıklı yolları var ama marmelat tarifini vermeden edemedim.

Kızılcık marmelatının tarifi şöyle;

Malzemeler:

1 kg kızılcık

1 kg toz şeker

1/2 limonun suyu

 

Hazırlanışı:

Kızılcıkları yıkadıktan sonra tencereye alın. Üzerlerini 1 parmak geçecek kadar su ekleyip kızılcıklar yumuşayana kadar kaynamaya bırakın.

Yumuşayan kızılcıkları bir kevgire dökün ve elinizle sadece çekirdekleri kalacak şekilde kevgirden  geçirin.

Elde ettiğiniz püreyi tencereye alın. Üzerine şekeri ekleyin, kaynamaya bırakın ve ara sıra tahta bir kaşıkla karıştırın. Bu esnada tencerenizin içte kalan temiz kısımlarına tereyağı sürerseniz marmelatın taşmasını önlersiniz.

Marmelat kaynamaya başlayınca ocağınızı kısın. Marmelat koyulaşmaya başlayınca üzerine limon suyu ekleyin. Üzerinde köpük birikirse bir kaşıkla köpükleri toplayıp atabilirsiniz.

Marmelatın kıvamınının olup olmadığını anlamanın birkaç yolu var: Birinci olarak küçük cam bir kaseye bir yemek kaşığı kadar alıp soğumasını bekleyerek kıvamını kontrol edebilirsiniz. İkinci olarak, baş parmağınızın tırnağına bir damla damlatıp parmağınızı aşağıya doğru tutarak kontrol edebilirsiniz., akmayıp toplu halde duruyorsa olmuş demektir. Üçüncü olarak da, bir kaşık marmelatı kaşığın ucundan akıtmaya başladığınızda ayrı parçalar halinde dökülmeyip kopmadan akıyorsa olmuş demektir.

Temiz ve kuru cam kavanozlarda saklayın. Afiyet olsun…

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply