Annemin Yemekleri

Turşu

30 Ekim 2015

turşu_kurma

İstanbul’da herşeyin turşusunun yapıldığı küçük turşu dükkanları vardır, rengarenk vitrinlerini seyretmek bile büyük keyiftir. İsraf olacağını bilmesem limondan, patlıcandan, domatesten renk renk turşular yapıp mutfağımı süslerdim. Neyse biz şimdilik yiyeceğimiz kadar turşu yapalım:)

Malzemeler:

4 kg salatalık

1 kg tam kızarmamış domates

1 demet maydanoz

4 baş sarımsak

1 çay bardağı nohut

3 adet defne yaprağı

10 dolu dolu yemek kaşığı kaya tuzu

1 su bardağı üzüm sirkesi

2 tatlı kaşığı limon tuzu

2 yemek kaşığı şeker

kaynamış su

turşu_20

Hazırlanışı:

Nohutları yıkadıktan sonra 8 kg’lık bir cam kavanozun dibine dökün.

Salatalıkları yıkadıktan sonra baş kısımlarını kesip salatalıkları bıçakla bir kaç yerinden delin.

Domatesleri yıkayın ve iri iri dilimleyin.

Nohutun üzerine bir sıra salatalık, biraz sarımsak, biraz maydanoz, biraz doğradığınız domatesi dizin. Biraz kaya tuzu serpin. Sonra tekrar biraz salatalık, biraz maydanoz, biraz domates dizin. Bu sırayla kat kat tüm kavanozu doldurun. Her katta tuz ve sarımsak eklemeyi unutmayın.

turşu_9

Doldurduğunuz kavanozların ağzına en son maydanoz döşeyin. Maydanozun üzerine tuz, şeker, sarımsak ve limon tuzu ekleyin.

Hazırladığınız malzemelerin üzerine 1 su bardağı üzüm sirkesi dökün. Ardından kaynattığınız ve soğuttuğunuz su ile kavanozu doldurun. Su kavanozun ağzına kadar gelsin. Salatalık ve domatesler yukarı çıkmasın diye üzerlerine bir ağırlık koyabilirsiniz.

Suyu da ekledikten sonra kavanozun ağzını kapatın. Turşunuzun bir süre sonra taşabileceğini düşünerek kavanozun altına bir de tepsi koyun. Serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Ara ara suyunu kontrol edin. Eksilirse kaynatıp soğutulmuş su ekleyin.

Yukarıdaki tarifi kullanarak biber turşusu yapmak için;

Çarliston biberleri yıkayın, bir kaç yerinden bıçakla delin. Bir tencerenin yarısına sirke yarısına su koyun. Kaynadıktan sonra bibereleri biraz yumuşayıncaya kadar haşlayın. Delikli kepçeyle bir tepsiye alın ve tuzlayın. Soğutun.

Salatalık turşusunda olduğu gibi bir kat biber, biraz sarımsak, biraz dilimlenmiş domates, biraz maydanoz, biraz tuz olacak şekilde kat kat döşeyin ve kavanozu bu şekilde doldurun.

Dolma biber turşusu yapmak için;

Dolma biberleri yıkayın, bir kaç yerinden bıçakla delin. Bir tencerenin yarısını sirke yarısına su koyun. Kaynadıktan sonra dolma bibereleri biraz yumuşayınca kadar haşlayın. Delikli kepçeyle bir tepsiye alın ve tuzlayın. Soğutun.

Bir tarafta salata yapar gibi domates, biber, maydanoz ve sarımsakları iri iri doğrayın, karıştırın ve biraz tuz atın. Dolma biberlerin karınlarını yarın ve hazırladığınız bu harç ile doldurun. Biberleri içleri dökülmesin diye maydanoz sapı ile bağlayın. Kavanoza dizin.

Sirke seviyorsanız turşunuzu tamamen sirke ile de kurabilirsiniz. Ya da eşit miktarda sirke ve su ile kurabilirsiniz. Afiyet olsun…

turşu_15

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply